Mojmírova bašta

Gbelskí strýci

Pokračovať

Naša

História

Na začiatku bola myšlienka Občianske združenie GBELSKÍ STRÝCI vzniklo s hlavným zameraním na bežecké aktivity. Rozšírenie hlavnej činnosti nastalo v roku 2007 kedy sme obnovili tzv. Červený kríž na ceste z Petrovej Vsi do Holíča, ktorý bol slávnostne vysvätený Pražským opátom premonštrátov Michaelom Josefom Pojezdným v máji 2008.

V roku 2013 sme si pripomínali 1150 rokov od príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda a na počesť ich príchodu sme postavili na Ostrom vrchu symbol Slovenskej štátnosti dvojkríž. Práve pri realizácii postavenia dvojkríža vznikla myšlienka postavenia rozhľadne. Umelecké dielo stvárňujúce Cyrila a Metoda, ktorého autorom je súčasne v jednej osobe aj projektant rozhľadne, architekt, sochár Stanislav Mikovčák bude umiestnené na stene Mojmírovej bašty smerom ku krížu. Dubová plastika Mojmíra I. od drevorezbára Miroslava Kindera s priemerom 90 cm bude nad vchodom tiež oproti krížu smerom na Gbely.

Lokalita Ostrý vrch je spojená historicky s tromi pojmami. Mojmír, Bašty a EgBell. Mojmír I. bol veľkomoravské knieža, ktorý pripojením Nitrianskeho Pribinovho kniežatstva vytvoril okolo roku 833 nový štátny útvar Veľká Morava. Historicky nie je doložené sídlo Mojmíra, je však veľmi reálny predpoklad, že to bola práve Kopčiansko-Mikulčická aglomerácia na rieke Morava. Dôkazom je i najstaršia sakrálna stavba kostolík svätej Margity v Kopčanoch a vykopávky v Mikulčiciach. Bašty je lokalita pod Ostrým vrchom smerom na západ, samotný názov dokumentuje význam tohto miesta ako sídla obranných a pozorovacích pozícií polovojenských útvarov. Vieme, že na Ostrom vrchu taká jednotka bola i po druhej svetovej vojne. EgBell je slovo, ktoré podľa nášho Gbelského historika Miroslava Čárskeho v preklade z jazyka Kumánov znamená Ostrý vrch. Je veľmi pravdepodobné, že práve na Ostrom vrchu jednotky Kumánov boli usadené. Kumáni prišli do nášho zemepisného priestoru spoločne s Maďarmi a ďalšími etnikami a vzhľadom na ich bojové schopnosti strážili pohraničné územia. EgBell je s najväčšou pravdepodobnosťou základ názvu Gbely.

Mojmírova bašta na základe uvedených historických faktov ako i na základe umiestnenia historických umeleckých diel ( súsošie Cyrila a Metoda, dubová plastika vyobrazenia Mojmíra I. ) bude náučným miestom. Výhľady na všetky svetové strany napomôžu zemepisnému poznaniu. Pri dobrej vyditeľnosti môžeme pozorovať napríklad Pavlovské vrchy, Valticko-lednický areál s minaretom, ale tiež hrad Branč a Štefánikovu mohylu Bradlo. Pri ideálnom počasí smerom na juhozápad vrcholky Álp v Rakúsku. Rozhľadňa už dnes je evidovaná v turistických mapách a informáciách, je súčasťou knihy vydanej v Českej republike pod názvom „Rozhledny Slovenska a Polska nedaleko českých hranic“. Sme svedkami, že už dnes prichádzajú turisti nielen z blízkeho okolia, že Mojmírova bašta je predmetom záujmu. Lokalita Ostrý vrch s rozhľadňou Mojmírova bašta má všetky predpoklady byť relaxačným a oddychovým miestom pre občanov mesta Gbely a širokého okolia. Je miestom kultúrnych a spoločenských podujatí ako ukončenie kalendárneho roku Silvester na Ostrom vrchu, Prázdninový táborák pre deti, Cyrilo-Metodské slávnosti, Prvomájový cyklistický výlet občanov obce Čáry, Šarkaniáda pre deti a podobne. Stala sa lákavou dominantou nad mestom Gbely.

Realizácia výstavby - Možno hovoriť o dvoch uhloch pohľadu, po prvé dátum od vzniku myšlienky, to je rok 2013 a po druhé samotná realizácia stavby. Projektová dokumentácia a výkup pozemkov bolo realizované už v roku 2013. Následne sme začali riešiť územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Faktom je, že stavebné povolenie nám bolo vydané až v januári 2020. Po tomto definitívnom akte sme 28. mája 2020 začali s výkopom základov a 17. júna s betonárskymi prácami. Stavebný dozor vykonáva náš člen Ing. Stanislav Lasica. Pre zabezpečenie nákupu materiálu sme otvorili transparentný účet a tiež sme komunikovali s našimi podnikateľskými ale i osobnými partnermi s cieľom zabezpečenia výstavby. Na prvom mieste je ľudský faktor „človek človeku dáva“ čo si veľmi vážime a preto každému odovzdáme respektíve doručíme POĎAKOVANIE v podobe pamätného listu na deň slávnostného otvorenia a vysvätenia. Tiež touto cestou všetkým za pochopenie, materiálnu, finančnú a duchovnú podporu ĎAKUJEME. Nerobili sme a ani nebudeme robiť finančné vyjadrenie hodnoty diela. Vážime si ľudskú prácu, vzájomnú úctu a morálnu podporu našich spoluobčanov a podnikateľských subjektov. Osobitne ďakujeme miestnemu dôstojnému pánovi farárovi Andrejovi Fordinálovi za duchovnú podporu v čase, keď sme už neverili.

Image

Vízie rozvoja lokality Ostrý vrch - Hlavnou prístupovou cestou k rozhľadni je cesta od záhradkárskej osady, ktorá je majetkom Slovenskej republiky a kde bola vykonaná výsadba Rodovej aleje 2022. Bolo vysadených 44 jabloní a hrušiek, toľko sa narodilo v Gbeloch v roku 2022 detí. Rodová alej začína stromčekom oskoruša, ktorý zasadil náš člen Kvetoslav Kociňák na počesť narodenia vnuka Viktora. Našim zámerom je uvedenú cestu spevniť a postupne skvalitniť. Je potrebné prichádzajúcim návštevníkom pri komunikácii zriadiť parkovisko. Je spracovaná štúdia ďalšieho rozvoja pri rozhľadni smerom ku Gbelom a na Moravskú stranu. Určite rozvoj je závislý od možnosti vykúpenia pozemkov. V tomto priestore má vykúpený pozemok mesto Gbely, preto v realizácii zámeru bude veľmi vhodná spolupráca s mestom. Sme presvedčení, že postupne vznikne spoločenská objednávka a pridajú sa i ďalšie subjekty. Bolo by veľmi vhodné zaradiť Ostrý vrch do projektu cyklotrasy. Vedľa rozhľadne je vysadený pamätný dub na slávnostné otvorenie a vysvätenie, ktorý je darom rodiny Jána Wallnera.

Mojmírova bašta občanom - Otváracie hodiny pre návštevníkov budú rozdelené na letné a zimné. Otváracie hodiny v letnom období budú od 10 00 doobeda do 18 00 večer. Za letné obdobie považujeme letný čas, teda prakticky od konca marca do konca októbra. V zimnom období sa bude otvárať na telefonickú respektíve písomnú objednávku. Službou pre občanov bude Wi-Fi, kontrola prevádzky rozhľadne je riešená kamerovým systémom. K dispozícii bude aplikácia Virtuálna realita, prístup prostredníctvom zosnímania QR kódu. Rozhľadňa Mojmírova bašta bude v nočných hodinách osvetlená.

Gbelskí Strýci - Človečenstvo je základom pre výbornú spoluprácu a vzájomné sa dopĺňanie, cesta k úspechu. Chuť, elán, pozitívny prístup, pracovná zručnosť, odhodlanie hľadať riešenia, základné predpoklady, ktoré nás sprevádzali počas výstavby.

  • Zakladajúci členovia:

  • Ján Kuník

  • Alexander Kollár

  • Miroslav Jureňa

  • Stanislav Lasica

  • Pavol Polesňák

  • Ferdinand Kocák

  • Dušan Brezovský

  • Kvetoslav Kociňák

  • Martin Kollár

  • Pristupujúci členovia:

  • Janka Dermeková

  • Peter Hujík

  • Alexander Kollár ml.

  • Marián Kondla

  • Peter Pecha

  • Ivan Munda

  • Peter Beňák

„Stúj noho! posvátná místa jsou kamkoli kráčíš...
peklo zrádcúm, nebe Slávúm věrným“

Ján Kollár